Börja spela
Älvsjö AIK Innebandyförening logo
Älvsjö AIK Innebandy
Gemenskap - glädje - samverkan
Herr Allsvenskan

SSL-spelare till herrlaget
2026-01-23 14:59

Till kvällens match kan vi välkomna Lukas Garcia till Älvsjö AIK!

Vi är oerhört glada att kunna presentera Lukas Garcia som ny spelare hos oss. Trots sin unga ålder har Lukas en imponerande meritlista med flera säsonger i både Norges högstaliga och Allsvenskan. Han har dessutom gjort ett flertal landskamper och har en betydande roll i det norska landslaget.

Närmast kommer Lukas från SSL-klubben Strängnäs, där han varit ordinarie och etablerat sig som en stark och pålitlig SSL-spelare. Att få in en spelare av Lukas kaliber så här mot slutet av säsongen är något vi är väldigt tacksamma och stolta över.

Lukas har redan kommit in fint i gruppen och visat hög nivå på träningarna. Övergången underlättas ytterligare av att han tidigare haft Johan Jönsson som tränare i Strängnäs, vilket skapar en naturlig trygghet i spelet och i vår miljö.

Vi vill även rikta ett stort tack till Strängnäs för utlåningen av Lukas resten av säsongen. Samarbetet mellan klubbarna har varit smidigt och professionellt, och det uppskattar vi mycket.

Våra sponsorer
Stöd oss
Samarbetspartners