Börja spela
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Älvsjö AIK Innebandy
Gemenskap - glädje - samverkan

Älvsjös målvaktsträning

Välkommen till Älvsjös målvaktsträningar!

Vi kör regelbundna pass för målvakter på röd nivå som vill vidareutveckla sina färdigheter i målet. Passen leds av våra egna grymma keepers Petra Dynésius (D1), Lovisa von Fircks (D3, tidigare SSL med Mora)  och Erik Lemoine (H3) som assisteras av Thomas Egrelius (mv-tränare Flickor Ungdom), Magdalena Persson (ledare P10) och Annika Åkesson (ledare P11).

 

Säsongen 2024/25 har vi ca 25 målvakter uppdelade på två grupper som får dedikerad målvaktsträning en till två gånger i månaden.

 

Söker du målvaktsutrustning till ditt lag? Kolla in fliken Utrustning i menyn.

 

Du kan följa Älvsjös målvakter på Instagram @alvsjoaikibf.goalies

Målvaktsträningarna startar onsdag 17 september
2025-09-09 18:40

På onsdag nästa vecka, 17 september, drar säsongens målvaktsträningar igång igen för födda 2014 och tidigare! Välkomna!

 

Vi kommer ha tre grupper som roterar var tredje vecka. Grupp Yngst, Grupp Yngre och Grupp äldst. Indelningen kan komma att variera lite över tid beroende på nivå och antal målvakter i grupperna. 

 

För de yngsta som i år spelar på högsta blå nivå kommer vi förutom rörelse och position dessutom jobba förberedande för stora mål som de kliver in i i slutet av säsongen (cuper) och nästa säsong. Ledare i lagen är välkomna att vara med och ta med sig övningar hem till lagträningarna.

 

Passen kommer även i år köras i Långbrohallen på onsdagar klockan 20:00. Tyvärr har vi i år endast en timme till förfogande som det ser ut just nu så bra om alla är ombytta till (egen) mv-utrustning i tid så vi kan köra igång direkt.

 

Vi siktar på ca 10 pass per grupp under säsong, lite beroende på helger, lov och liknande.

 

Kallelser kommer skickas ut fredagen innan till berörd grupp. Hjälp oss gärna i planeringen genom att svara så snart ni kan på kallelsen. Vi är medvetna om att träningstiden kan krocka för några målvakter som har lagträning samtidigt, men vi hoppas att ni får möjlighet att välja målvaktsträningen någon eller några gånger under säsongen.

 

Målvakter på röd nivå kan även passa på att planera in helgen 31 januari - 1 februari preliminärt, då vi planerar en repris på helgen tillsammans med Endres målvakter och Henrik Edwall! Det är ännu en hel del saker som ska gå i lås men vi hoppas få till det på ett bra sätt. 

 

/Målvaktstränarna

Begagnad målvaktsutrustning
2024-11-13 09:33

Vi har inventerat förrådet och den målvaktsutrustning som finns där. På sidan Utrustning hittar du en länk till listan över vad som finns tillängligt. Kontakta kansliet för det som finns i förrådet, annars enligt kolumnen längst till höger.

 

Har ni oanvänd målvaktsutrustning i laget som är i skick att användas av andra och/eller yngre lag? Lämna gärna in det till kansliet, eller direkt till yngre lag om den kontakten redan finns.

Målvaktsträning för FP13-14
2024-11-12 20:19

I början av november höll vi ett uppskattat inledande träningspass för "blå" målvakter, födda 2013-2014 där målvakter från Flickor Ungdom var instruktörer.

 

Syftet är att inspirera och ge en bra grund att utvecklas vidare från i sitt målvaktsspel, så fokus låg på grunderna i rörelser och boxcontrol såväl som en bra grundposition. Det ger även de äldre målvakterna en chans att tänka på sitt målvaktsspel från ett annat perspektiv. Och bygger klubbkänsla när äldre målvakter lär ut sina tips och trix till de yngre. Win-win!

 

Målvaktsträning för F12 och P12
2024-10-17 22:08

Äntligen har vi kommit fram till en lösning vi tror blir bra för alla! Från och med onsdag 23/10 ingår målvakter i P12 och F12 som anmält intresse i Grupp Yngre. Kallelser har ikväll torsdag gått ut till dessa och ledare i lagen har informerats via mail.

 

För att göra plats har därför målvakterna från P10 och F10 flyttats till Grupp Äldre och får därmed (tyvärr) vänta ytterligare en vecka på nästa pass. Men vi tror detta kommer medföra en bättre träning för alla inblandade då 10orna har med sig erfarenhet från förra säsongens målvaktsträningar. Vi kan då fokusera mer på grunderna för de yngre och jobba mer på detaljer med de äldre.

Målvaktsträningarna drar igång igen!
2024-09-25 12:12

På onsdag nästa vecka, 2 oktober, drar säsongens målvaktsträningar igång igen! Välkomna!

 

Det är som förra säsongen primärt för målvakter på röd nivå, och likt då delar vi in målvakterna i en yngre grupp och en äldre grupp som kör sitt pass var tredje onsdag i Långbrohallen 20:00 - 22:00 (mer troligt slut på passet ca 21:30) med lite justeringar i schemat runt lov och storhelger. 9 pass per grupp är inplanerade under säsongen.

 

Kallelse till gänget i första gruppen har redan gått ut, och framöver kommer kallelse skickas torsdagen veckan innan till berörda spelare. Hjälp oss gärna i planeringen genom att svara så snart ni kan på kallelsen. Vi är medvetna om att träningstiderna tyvärr krockar för några målvakter som har lagträning samtidigt, men vi hoppas att ni får möjlighet att välja målvaktsträningen någon eller några gånger under säsongen.

 

UPPDATERING 26/9: Vi har fått frågan varför P&F12 inte blivit kallade trots att de i år spelar på röd nivå. Anledningen är att vi i målvaktsgruppen missat att så är fallet. Normalt går bara en åldersgrupp upp på röd nivå per säsong (Födda 11 i år) men nytt för i år är att födda 12 får välja blå eller röd nivå. Vi diskuterar för närvarande en lösning som vi hoppas kommer fungera. Mer information kommer under nästa vecka.

 

/Målvaktstränarna

Kommande aktiviteter
Nyheter från föreningen
Älvsjö AIK IBF, 05/09 13:51 
Älvsjö AIK IBF, 30/08 13:28 
Älvsjö AIK IBF, 30/06 20:00 
Älvsjö AIK IBF, 19/06 16:45 
Älvsjö AIK IBF, 17/06 08:02 
Älvsjö AIK IBF, 13/06 16:04 
 
Våra sponsorer
Stöd oss
Samarbetspartners