Distrikts-SM i innebandy 2026 som spelas 3–6 januari i Nyköping samlar landets bästa 16-åringar (födda 2009) för en stor ungdomsfest där nya stjärnor får chansen att visa upp sig.
Lag Stockholm satsar stort i år , och kommer att kämpa hårt för att se till att guldet hamnar i huvudstaden igen. På tjejsidan har man vunnit 7 av de senaste 10 åren, även om Västsvenska för tillfället är regerande mästare. På killsidan är det nio år sedan den ädlaste pokalen var i Stockholm, men i år är det dags igen!
Älvsjö AIK upplever just nu enormt stora framgångar på ungdomssidan, och föreningen levererar inte mindre än 9 spelare, vilket är närmare 25% av spelarna till årets DSM! Var fjärde spelare bär alltså en Älvsjöoverall till vardags, vilket är helt unikt i föreningens historia! Det är ungefär lika många spelare som vi har haft med totalt det senaste decenniet!
Varför inte boka in en utflykt till Rosvalla Arena i början av januari? Ta chansen att heja fram våra duktiga ungdomar till nya framgångar, och kanske till och med två SM-guld!