Imorgon bär det av till Uppsala för många av oss. Här kommer lite info.
Ledarträff lördag morgon
Vid denna vill vi träffa så många av er tränare som möjligt. Vissa av er har matcher och träningar samtidigt som detta. Vi önskar att ni som har detta ändå har minst en representant närvarande vid ledarträffen.
Ledarträffen kommer handla om samarbetspolicyn. Ni kommer få möjlighet att prata med tränare i andra lag i föreningen kring den. Prata om den internt inom era lag och med lag ni har samarbeten med. Avslutningsvis kommer vi alla gemensamt prata om hur vi pratar med spelare och föräldrar kring samarbeten och frågor kopplat till den.
Mötet kommer inledas med en kortare påminnelse om vad som står i policyn av Patrik Meissner och Urban Frank. Sedan kommer Stina Gällroos hjälpa oss genom de andra delarna av mötet.
Gemensam aktivitet lördag kväll
Vid den gemensamma aktiviteten på lördag kväll kommer vi ta ett ett gruppfoto gemensamt och där kommer även vara en aktivitet i samband med den som ni får mer info om när ni anländer till hotellet.
Frukostschema
Förra året var det struligt vid frukosten, många lag som åt samtidigt, man fick vänta på påfyllnad och tog lång tid. I år har vi fått från hotellet att vi behöver ha ett frukostschema. Schemat ser ni nedan. Det är upprättat efter när ni har era pass i hallen. Försök hålla detta schema och samla gärna laget på morgonen och ät gemensamt. Gör det till en aktivitet att äta frukost ihop. Vill man byta "frukostpass" med något annat lag så gör man det mellan lagen.
Frågor kring detta kan ni ställa imorgon när vi ses på hotellet.
| Schema Lördag |
Schema Söndag |
| Tid |
Lag |
Tid |
Lag |
| 06.45 |
F08 |
06.30 |
Dam A |
| 07.00 |
F09 |
06.45 |
HJ |
| 07.15 |
P07 |
07.00 |
P08/09 |
| 07.30 |
P08/09 |
07.15 |
P07 |
| 07.45 |
Herr A |
07.30 |
F09 |
| 08.00 |
Dam A |
07.45 |
F08 |
| 08.15 |
Herr B |
08.00 |
Herr A |
| 08.30 |
DJ |
08.15 |
Herr B |
| 08.45 |
HJ |
08.30 |
P11 |
| |
|
08.45 |
F11 |
| |
|
09.00 |
DJ |
Måltider
Alla måltider utom frukosten serveras i arenan. Detta gäller, lunch, middag och kvällsmål.
Incheckning
Eventuella ändringar i rumsindelningen tar ni direkt med hotellet när ni checkar in. Eventuella förändringar behöver vi få veta. Detta då hotellet är fullbokat och vi har fått några sena extra personer som kommer med och fått "trycka in" i redan "fulla" rum.
Utcheckning
Sker innan ni beger er till arenan på söndag morgon.
Aktiviteter i hallen under lördagen och söndagen
Under lördagen kommer det finnas ett par stationer i korridoren mellan cafeterian och ingången till multihallen. Där kommer finnas en station med lite olika frågor som vi önskar att alla lag stannar till vid gemensamt under dagen och svarar på. Där kommer också finnas tre olika affischer med olika diskussionsfrågor för er i lagen att prata om. Det är inget som behöver ta lång tid utan något som ni kan
Kläder
Nya matchställ F08, F09 och P08/09. Era nya blå matchtröjor kommer vi ha med oss upp till arenan.
Lägertröjorna kommer finnas på hotellet när ni. Leta upp eller ring oss om vi av någon anledning inte skulle vara i receptionen när ni anländer.
Domare
Domarna betalar ni på plats direkt efter matchen. Har inte domarna med sig kvitton så finns det att hämta hos Filip. Kvittot lämnas efter betalning till Filip så ni får pengarna åter. Skriv kontonummer, bank och vem som har betalat på kvittot.
Bollar
Kommer ha med mig en låda nya bollar upp för er som behöver fylla på. 25 bollar var.
Vi ses i Uppsala!!
Vänliga Hälsningar
FIlip och Cecilia